• Zwiedzanie

KONTYNENTY

  • Azja
  • Afryka
  • Ameryka Północna
  • Ameryka Południowa
  • Europa
  • Australia

Region: Ameryka Północna

Obiekt: Alaska

Termin: V, VI, IX

Czas trwania: 9 dni

Grupa: 10 osób

Informacje

Jedni mówią o niej Last Frontier - Ostatnia Rubież, inni kojarzą ją z Gorączką Złota

– Gold Rush Country. Alaska. Dawniej dla niektórych była tylko „lodową pustynią”. Żadne

określenie i żadna opowieść nie oddadzą atmosfery i magii tego zakątka na końcu świata.

To jedno z ostatnich miejsc na świecie gdzie dzika przyroda jest w pełnej, nienaruszonej

okazałości. To kraina nieskazitelnych krajobrazów – od zamarzniętego przez dziesięć

miesięcy w roku Morza Arktycznego po najwyższą górę całego kontynentu, przez rwące

rzeki, miliony jezior, nieprzebytą tajgę i podmokłą tundrę. To kraina Indian Athabasca i

eskimoskich łowców wielorybów. To kraina kilkuset tysięcy niedźwiedzi grizzli. Tutaj biały

człowiek, mimo że obecny od ponad trzystu lat, jest wciąż tylko gościem. A jeśli chce przetrwać, musi o to przetrwanie walczyć

Alaska, chociaż formalnie stanowi część Stanów Zjednoczonych, jest zupełnie inna. To

największy stan pod względem powierzchni, najmniejszy pod względem liczby ludności.

Nieprzebyte lasy zamiast autostrad, tłumy niedźwiedzi zamiast tłumów ludzi, walka

człowieka z przyrodą o przetrwanie zamiast codziennego dojeżdżania do pracy. Prawie

sześciokrotnie większa od Polski posiada jedynie cztery drogi.

Kraj złota, ropy naftowej, diamentów i dzikiej przyrody.
Jedno z 'polskich' terytoriów zamorskich I Rzeczypospolitej, odkryta w 1771 roku przez Konfederata Barskiego i uciekiniera ze zsyłki na Kamczatce, hr. Maurycego Beniowskiego, 6 lat przed ekspedycją Jamesa Cook'a. Kraj zawiłej historii, najsławniejszej w dziejach świata gorączki złota, miejsce kultowego serialu "Przystanek Alaska". Obszar, gdzie rząd nie zbiera podatków tylko wypłaca dywidendę od wydobycia ropy naftowej każdemu z mieszkańców.

Program

Pragniemy zaprosić Was do udziału w wyprawie pokazującej piękno tej surowej krainy, jej bogactwo naturalne i historyczne. Odwiedzimy Anchorage i Fairbanks, sami wypłuczemy lub dokonamy zakupów najtańszego na świecie złota w Skagway, zobaczymy złotonośny rejon Klondike, będziemy poruszać się George Parks Highway i Sterling Highway, spłyniemy na pontonie przez jeden dzień jedną z rzek Alaski i być może, jak pogoda pozwoli, polecimy samolotem wokół najwyższego szczytu Alaski, góry McKinley.

1 dzień

WARSZAWA - ANCHORAGE

Zbiórka na lotnisku Okęcie w Warszawie; wylot na Alaskę, przylot do Anchorage

największego miasta Alaski położonego w malowniczym zakątku pomiędzy odnogami Zatoki Cooka a górami Chugach. Zakwaterowanie w hotelu w centrum miasta. Wieczorem krótkie zwiedzanie centralnej części miasta i spacer po najciekawszej, głównej ulicy Anchorage – 4 Avenue. Nocleg w Anchorage.

2 dzień

ANCHORAGE - TALKEETNA

Rano wyjeżdżamy do Palmer, jedynego miasta na Alasce założonego od początku jako rolnicza kolonia leżącego na skraju malowniczej doliny Matanuska Valley. Przejazd widokową trasą nr 1 między górskimi łańcuchami Chugach i Talkeetna. Postój w Palmer, mieście targowym Alaski, zasiedlonym w latach wielkiego kryzysu przez imigrantów z innych stanów USA, którzy otrzymali tu darmową ziemię. Wizyta na fermie udomowionych wołów piżmowych, ssaków z epoki lodowcowej, które dają najlepszą wełnę. Przy sprzyjającej pogodzie możliwość przelotu małym samolotem nad najwyższą górą Ameryki Północnej – Mt. McKinley. W czasie lotu możliwe jest lądowanie na lodowcu. Przejazd do Denali National Park. Cały dzień poświęcamy na zwiedzanie najsłynniejszego parku narodowego Alaski – Denali.

Denali w języku Atabasków znaczy „wielka” i tak do dzisiaj Indianie nazywają górę McKinley – najwyższy szczyt Ameryki Północnej (6194 m). Przejazd specjalnym busem widokową drogą wśród szczytów i dolin górskiego łańcucha Alaska (Alaska Range). Po drodze górskie jeziora, jęzory schodzącego lodowca oraz typowy obraz tundry i tajgi. Park Denali to także naturalne środowisko wielu gatunków zwierząt. Odbędziemy „polowanie” fotograficzne które zakończymy wyborami na najlepsze zdjęcie z rozdaniem nagród. Częstym widokiem są stada łosi, górskich kozic, reniferów, owiec Dalla i karibu. Napotkać też tu można watahy wilków i największego drapieżnika niedźwiedzia grizzly. Zakwaterowanie i nocleg w drewnianych traperskich domkach na terenie Parku Denali lub Talkeetna

3 dzień

TALKEETNA - FAIRBANKS

Rano opuszczamy Park Denali i udajemy sie na północ do Fairbanks. Po drodze zwiedzamy historyczne miasteczko Nenana. Od dawna osada ta była miejscem wymiany handlowej i spotkań plemion Atabaskow, traperów i górników zamieszkujących centralną Alaskę. Do dzisiaj w Nenana zachowały się dawne tradycje i różnorodne kultury zamieszkujących tu społeczności. W dalszej drodze zwiedzanie górniczych osad Esther i Cripple Creek. Wizyta w kopalni złota gdzie sami będziemy mogli popróbować szczęścia wypłukania ,,samorodka”.

Zwiedzanie Fairbanks, miasteczka leżącego tylko 180 mil od kręgu polarnego. Fairbanks słynie z wyścigów psich zaprzęgów i konkursów rzeźby lodowej. W okresie zimowym dzień trwa tutaj zaledwie 3 godziny a częstym zjawiskiem atmosferycznym w tym okresie jest widok zorzy polarnej. Wieczorem zwiedzamy Alaskaland – muzeum pionierskie nawiązujące do czasów gorączki złota. Na koniec dnia sklepy z pamiątkami a na kolacje spróbujemy alaskanskiego łososia. Nocleg w Fairbanks.

4 dzień

FAIRBANKS

Odwiedzimy starą kopalnię złota El Dorado. Zawody w płukaniu złota. Wczesnym popołudniem popłyniemy na kilkugodzinny rejs rzecznym statkiem Discovery III po Chena River. W czasie rejsu dowiemy się o rodzimej kulturze i ludziach zamieszkujących te tereny. Zwiedzimy małą wioskę Indian Athabaskan, gdzie zobaczymy i weźmiemy udział w profesjonalnej tresurze psich zaprzęgów oraz start i lądowanie "bush pilot".

Odwiedzimy Ice Museum. W części wystawy panuje temperatura – 8 stopni Celsjusza, jest możliwość dotknięcia lodowych rzeźb, stanięcia za lodowym barem, do tego projekcja filmu pokazującego coroczne zmagania w mistrzostwach świata w rzeźbieniu w lodzie

Po powrocie do Fairbanks obiad z łososia lub halibuta w jednej z licznych lokalnych restauracji.

Opcjonalnie:

Przejazd nad rzekę Chena i do Parku Pionierów. Można w nim znaleźć, przeniesione niemal w nietkniętym stanie, pierwsze domostwa powstałe w mieście. Odtworzone zostało również centrum z początku XX w. Stoi tam statek rzeczny, którym przez wiele lat kolejni osadnicy przybywali do Fairbanks.

Zobaczymy tam dużą hodowlę psów zaprzęgowych i będziemy mogli sami spróbować przejażdżki psimi zaprzęgami.
Przejazd do Chena Hot Springs. Kąpiel w gorących źródłach. Trekking po okolicznych lasach i wzgórzach. Wieczorem ostrożny powrót przez lasy pełne łosi do Fairbanks. Nocleg w hotelu.

Wycieczka opcjonalna -

przelot do Barrow, najbardziej na północ wysuniętej miejscowości USA, położonej nad morzem Beauforta, (koszt. ok. 790 – 850 USD)

5 dzień

FAIRBANKS – DELTA JUNCTION ( przejazd )

Przejazd samochodami do Delta Junction, gdzie znajduje się mila zerowa

Alaska Highway, wyprawa canoe po jeziorze i dzikiej rzece. Łowienie ryb. Nocleg na fantastycznym 

przejazd do położonej opodal wioski Kennecott; zwiedzanie opuszczonej

kopalni miedzi, wycieczka w dzikie góry Wrangla:

przejście przez lodowiec Kennecott, spacer pod ogromny lodospad, nocleg w Glennallen.

Glennallen

6 dzień

DELTA JUNCTION - CORDOVA

rejs promem z Valdez do miasta Cordova, popołudniowa emocjonująca wyprawa wędkarska na Orca Bay lub pływanie canoe morskimi po zatoce, nocleg w hotel

7 dzień

CORDOVA

Dojazd do Million Dollar Bridge, emocjonujący rafting pontonami na Copper River w Chuganch Mountains. Nocleg Cordova.

8 dzień

CORDOVA - STEWARD – KENAI ( przelot )

Całodzienny rejs statkiem wzdłuż wybrzeży i fiordów Kenai Fiords National Park. Znajduje się tam 30 cofających się lodowców, które pozostawiają po sobie głębokie fiordy o stromych lodowych brzegach. Wśród zalegających obszar parku lodowców jest także kilka zwanych potocznie „cielącymi się” Charakterystyczne dla tych lodowców jest to, że co jakiś czas odrywają się od nich wielkie ściany lodu wpadające z hukiem do wody. W fiordach zobaczyć można foki, wydry i lwy morskie. Przy odrobinie szczęścia natrafimy na przepływające orki i wieloryby. W programie zwiedzanie olbrzymiego lodowca Exit.

Opcjonalnie:

Wizyta wieczorna w Alaska Sealife Center - morskim  akwarium

W wodach opływających półwysep żyje wiele gatunków zwierząt, niektore bardzo egzotyczne jak np. walenie ( orki, pletwal blekitny i muzykalne Humbaki), foki w tym tacy rozbójnicy jak morski lampart. Nocleg w Seward.

"Jesienią, kiedy turyści już się rozproszą, a słońce schowa się na dobre, zostaje tylko zwierzyna i miejscowi. A dokładniej - dwie osoby na kilometr kwadratowy". Nic nie gwarantuje prawdziwej przygody tak jak Alaska.

9 dzień

ANCHORAGE - WARSZAWA

Na posiłek w drodze powrotnej do Anchorage zawitamy do knajpy Arctic Roadrunner. Miejscowi ściągają tu całymi rodzinami na grillowaną kanapkę z halibutem, a taras wisi nad potokiem, w którym aż się roi od łososi.

Przejazd do Anchorage. Powrót do Polski

Koszt całkowity:  18.8 tys. zł.

Świadczenia zawarte w cenie:
- przelot z Polski do Anchorage i z powrotem

- transfery z lotnisk, do hoteli
- transport samochodami 5 os. lub minibusami 7- 8 os.
- 7 noclegów w hotelach - pokoje 2 os.
- opieka pilota podczas trwania wyprawy

- bilety wstępów do odwiedzanych obiektów
- opłaty drogowe i paliwo
- ubezpieczenie

- wyżywienie, napoje 3 x dziennie

- przeloty i promy na Alasce

- opłaty planowanych atrakcji

Nasze koszty są cenami brutto i nie zawierają ukrytych kosztów.

Cena nie obejmuje: 
- koszty wizy amerykańskiej 
- wszelkie dodatkowe atrakcje (lot wokół MacKinley itp.)
- alkohol

- wyżywienie na lotniskach

Porady

Procedury opłat

W celu zagwarantowania w/w hoteli i atracji zaliczka w wysokości 40% powinna być wpłacona najpóźniej do 30.05.2014r. Reszta kwoty do 30 dni przed wyjazdem.

Potrzebne dokumenty

Paszport, wiza amerykańska

Transport

Samolot, promy, pociąg, bus

Zakwaterowanie

Hotele 3 i 4*, pokoje 2 osobowe, noclegi w Anchorage uzależnione są od godzin przylotu i wylotu

Jedzenie

Jedzenie i napoje 3 x dziennie

Załoga

Lider polskojęzyczny na grupę

Zdrowie i ubezpieczenie

Ubezpieczenie KL 30 000 EURO i NNW 7 000 PLN

Pogoda

Temperatury 15-20 C, słonecznie, wieczory mogą być chłodne

Extra wydatki

koszty wizy amerykańskiej , wszelkie dodatkowe atrakcje (lot wokół MacKinley itp.) alkohol, wyżywienie na lotniskach

Osobiste wyposażenie

-plecak lub torba 70 L i 25 L

-termos

-okulary słoneczne

-telefon i ładowarka

-igła i nici

-mp3

-scyzoryk

-zegarek

-notatnik, długopis, ołówek

-kijki trekingowe ( opcjonalnie )

-aparat fotograficzny i karty pamięci

-pieniądze i karty kredytowe

-paszport ( ważny co najmniej 6 miesięcy )

-ubezpieczenie i bilety

-przybory toaletowe

-ręcznik

-saszetka

-latarka czołówka

-baterie litowe

-krem z filtrem UV i pomadka do ust

-książki

-sandały

-buty trekkingowe

-skarpety

-kalesony

-spodnie długie

-spodenki krótkie

-strój kąpielowy

-polar i bluza

-bielizna

-chusta

-kurtka wodoszczelna

-rękawice

-czapka wełniana i przeciwsłoneczna

-podkoszulki