• Zwiedzanie

KONTYNENTY

  • Azja
  • Afryka
  • Ameryka Północna
  • Ameryka Południowa
  • Europa
  • Australia

Region: Ameryka Środkowa, Jamajka, Kuba

Obiekt: Góry Błękitne, Morze Karaibskie

Termin: XI, XII, I, II

Czas trwania: 14 - 18 dni ( w zależności od programu )

Grupa: 4-8 osób

Informacje

2,5 mln mieszkańców wyspy to niezwykła mieszanka pochodzenia afrykańskiego, arabskiego, indiańskiego, europejskiego, która dała początek narodowemu mottu: "Z wielu narodów – jeden". I wyjątkowo barwnej kulturze. Luz, optymizm i rastafarianie z dredami we włosach to narzucające się skojarzenia. Bob Marley, Usain Bolt, Marlene Ottey – Jamajczycy są znani na całym świecie. Są uzdolnieni muzycznie, sprawni fizycznie i piękni. Jeśli dodamy do tego klimat, który składa się w zasadzie z samego lata (temperatury nie spadają prawie nigdy poniżej 20 stopni) mamy wyspę szczęśliwości. Rajski obraz zakłócają dość nieporadni politycy (skąd my to znamy) i przestępczość (to też jest nam nieobce zjawisko). Tak czy inaczej, to fascynujący skrawek lądu pośród ciepłego Morza Karaibskiego. Północne i zachodnie brzegi wysepki, bo to dość mały kraj, oblepiły, ciągnące się kilometrami palmowych gajów i wysokich murów, ekskluzywne ośrodki hotelowe o czystych białych plażach i przymilnych uśmiechach usłużnego personelu. Wyprawa poza nie odbywa się najczęściej w klimatyzowanych busach. Wiozą one gości do rześkich wodospadów, w których kąpał się zapewne w swoim czasie sam Errol Flynn, bohater większości przedwojennych hollywoodzkich filmów przygodowych, czy też do kiczowatego muzeum Boba Marleya, znajdującego się w stolicy wyspy, KINGSTON. Ten sposób „turystycznego sprzedawania” Jamajki nie jest najszczęśliwszy. Goście uraczeni kilkoma podobnymi wycieczkami nie pamiętają na końcu, gdzie ich zabrano podczas krótkiej przerwy w leżakowaniu. Poza tym są izolowani od miejscowej ludności i nie mają okazji, by poznać jej kulturę.

Wschodnia i południowa strona wyspy to zupełnie inny świat pod względem kulturowym, a nawet klimatycznym. Cieszące się nienajlepszą sławą slumsy Kingston są jednocześnie miejscem najbardziej dzikich imprez, z jakich słyną Karaiby, a zwłaszcza Jamajka. To tu odbywają się największe koncerty gwiazd muzyki reggae, a raczej jej nowoczesnej odmiany, czyli dudniącego megawatami basowego dancehallu. W konkursach na dancehall queen kandydatki na miss parkietu robią wszystko, włącznie ze stawaniem na głowie i symulowaniem stosunku, aby przyciągnąć uwagę rozgrzanej publiczności.
Kingston to właściwie jedyne miasto na wyspie. Przynajmniej tak uważa wielu Jamajczyków, którzy mówiąc, iż jadą do „town”, mają zwykle na myśli stolicę. To tu mieszczą się najważniejsze studia nagraniowe. Niektóre z nich mogą zwiedzać fani jamajskiej muzyki – najważniejszego, obok rumu i bardzo dobrej kawy, towaru eksportowego wyspy. W mieście w sąsiedztwie slumsów rządzonych przez narkotykowe gangi, gdzie nawet policja rzadko się zapuszcza, znajdziemy pozostałości dawnej stolicy piratów. W XVII w. Port Royal był jednym z najbogatszych miast Morza Karaibskiego. Stały tu ceglane domy wyposażone w wodociągi, a w licznych domach publicznych i tawernach kwitły hazard i rozpusta. To ściągnęło gniew Watykanu, który uznał to miejsce za „najbardziej zepsute miasto chrześcijańskiego świata”. Może dlatego trzęsienie ziemi, które pochłonęło lwią część Port Royal, wielu ludzi odczytało jako dzień Sądu Ostatecznego.

Ze stolicy trzeba bezwzględnie wybrać się w Góry Błękitne. Zaczynają się pół godziny drogi za miastem i ciągną na wschód, gdzie przechodzą w John Crow Mountains. Doświadczymy tam autentycznej gościnności i znajdziemy wilgotne, spowite mgłą plantacje najdroższej i rzekomo najlepszej na świecie kawy. Nie jest wykluczone, że przy okazji trafimy też na ukryte w dżungli poletka marihuany...


Choć dżungla to chyba nieodpowiednie słowo. Góry Błękitne aż po same szczyty porasta bowiem las mgielny – wilgotna plątanina tropikalnych roślin korzystających z nadmiaru wody czerpanej wręcz z powietrza. Niezliczone odmiany paproci drzewiastych, pnączy, porostów, mchów, jeszcze za dnia zatopione w leśnym półmroku, przypominają las z bajki. Wkraczając na wąskie ścieżki, mamy wrażenie, że zaraz natkniemy się na zbiegłych z plantacji niewolników ukrywających się przed ścigającym ich angielskim oddziałem. Kiedy wspinamy się na szczyt Blue Mountain, aby poobserwować stamtąd wschód słońca (przy dobrej pogodzie można dostrzec nawet wybrzeża Kuby), naszą drogę rozjaśniają chmary świetlików. A dźwięki, jakie ta puszcza z siebie wydaje, są ciekawsze niż najprzyjemniejsze jamajskie reggae, i to bynajmniej bez uprzedniej konsumpcji wyrobów tutejszych plantatorów konopii indyjskich.
Dla wielu gości odwiedzających Jamajkę to jeden z głównych celów podróży, mimo ryzyka, jakie wiąże się zwłaszcza z ich wywozem z kraju. Konopie prawdopodobnie sprowadzili na wyspę indyjscy robotnicy przywiezieni na tutejsze plantacje po zniesieniu przez Anglię niewolnictwa. Wraz z narkotykiem Hindusi wnieśli też ze sobą specyficzne wierzenia, wchłonięte później i zmodyfikowane przez bardzo religijnych Jamajczyków. To tu narodził się w latach 30. XX w. rastafarianizm. Dużo mniej problematyczną używką, z której słynie Jamajka, jest kawa. Uprawiana na małych poletkach w górach jest bardzo ceniona przez koneserów i przez wielu uważana za najlepszą, a na pewno najdroższą na świecie.

Program

1 dzień: POLSKA - HAWANA
Spotkanie na Międzynarodowym Lotnisku Okęcie w Warszawie ok. 2 godz. przed planowanym odlotem. Wylot do Hawany. Transfer

2 dzień: HAWANA
Spacer bulwarem nadmorskim Malecon do Starej Hawany. Zwiedzanie kolonialnej starówki miasta wpisanej na listę Unesco. Wizyta w luksusowym hotelu kasynie zbudowanym w latach 30 –tych przez Ala Capone. Wieczorem gorące tańce latynoskie salsa i rumba


3 dzień: HAWANA

Przejazd na słynny z defilad Plac Rewolucji z gigantyczną podobizną Che Guevary. Wizyta w rządowym sklepie na kartki i nauka kubańskiego języka „migowego”. Fakultatywnie wizyta w fabryce cygar. Dla aktywnych nocna wizyta w „zakazanym” miejscu schadzek transwestytów lub koncert jednej z kubańskich sław – wg kalendarium występów.

4 dzień: HAWANA - TRINIDAD
Przejazd do Trinidadu, zabytkowego miasteczka kolonialnego słynącego niegdyś z targu niewolników. Po drodze będziemy mijać zmierzających brzegiem autostrady lokalnych farmerów guajiro na koniu i z maczetą. Zwiedzanie zabytkowego kościoła zamienionego po rewolucji na „Muzeum walki z bandytami”. O zachodzie słońca wyprawa do ruin na wzgórzu, skąd rozciąga się przepiękna panorama miasta. Zabawa w olbrzymiej jaskini, gdzie schronienia szukali piraci i zbiegli niewolnicy.
 
5 dzień TRINIDAD
Wejście w świat tajemniczej afro kubańskiej religii potomków niewolników tzw. santería. Za specjalnym przyzwoleniem miejscowych obejrzymy domowe kaplice i ołtarze czarnej magii. Dla odważnych udział w ceremonii santeryjskiej, na której zdarza się wpaść w trans i doznać kontaktu z duchami przodków.
 
6 dzień TRINIDAD - SANTIAGO DE CUBA
Wizyta w barze kategorii III - tylko dla Kubańczyków, Degustacja „Królowej Karaibów” czyli langusty w „nielegalnej” restauracji. Całonocny przejazd do Santiago de Cuba, drugiego co do wielkości miasta Kuby, w którym El Comandante ogłosił 1 stycznia 1959 roku zwycięstwo rewolucji.
 

7 dzień: PARK NARODOWY SIERRA MAESTRA
Wyprawa do parku, bazy wypadowej oddziałów Castro w czasie rewolucji. Wejdziemy po 452 stopniach i stalowej drabinie na szczyt Gran Piedra (1227 m n.p.m), z której przy dobrej pogodzie widać bazę Guantanamo. Zaskakująca wizyta w Dolinie Prehistorii , gdzie znajduje się kubańska wersja Parku Jurajskiego.
 
8 dzień: CIEGO DE AVILA, wyspy tropikalne
Przejazd do Ciego de Avila, bazy wypadowej na archipelag wysp tropikalnych zwanych Ogrodami Króla, gdzie znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż Kuby.
 
9 dzień: CAYO COCO
Przejazd malowniczą groblą o długości 33 km usypaną bezpośrednio na oceanie, na największą wyspę koralową Kuby, Cayo Coco. Plażowanie i nurkowanie na rajskich wyspach koralowych gdzie przy odrobinie szczęścia można spotkać delfiny

10 dzień: HAWANA
Powrót do Hawany. Przejazd kultowym autobusem zwanym „wielbłądem” zrobionym z radzieckich wyrzutni rakietowych. Przeprawa lokalnym promem pod pomnik Chrystusa na drugą stronę zatoki.

11 dzień: HAWANA – KINGSTON
Przelot do Kingston na Jamajce. Zwiedzanie muzeum przy Hope Road gdzie mieszkał Bob Marley, siedzibę rastafariańskiej komuny oraz wielki rynek w starej części miasta, na który zjeżdżają się mieszkańcy całej wyspy. Chaos, stoiska z egzotycznymi owocami, wielkie głośniki tętniące non - stop muzyką reggae, stragany z ganją, wszystko to tworzy niezwykłe przeżycie, będące dopiero wstępem do wizyty w yards, czyli gettach miasta, rządzonych przez lokalnych donów- gangsterów zastępujących państwo, finansujących szkoły i szpitale.

12 dzień: KINGSTON – BLUE MOUNTAIN
Przejazd w góry, do miejscowości Mavis Bank, otoczonej plantacjami kawy słynnej na całym świecie. Odwiedzimy jedną z plantacji po drodze na górski szlak. Zanocujemy u podnóża góry Błękitnej w górskich chatach, wieczorne ognisko z rastamanami będzie poprzedzać nocną wyprawę na szczyt Blue Mountain przez plantacje kawy i tropikalny las elfowy rozświetlony przez miliony karaibskich świetlików.


13 dzień: BLUE MOUNTAIN
Wcześnie o świcie widok ze szczytu góry na budzącą się do życia stolicę Jamajki, ostatnie gasnące światła nocy. Potem zejście z gór i przejazd na północ wyspy do Port Antonio, dawnej światowej stolicy przemysłu bananowego i ulubionej wakacyjnej miejscowości hollywoodzkich gwiazd lat 50- i 60- tych. Zakwaterowanie. Dla chętnych możliwość nurkowania w Błękitnej Lagunie, wielkiej zatoce o krystalicznej wodzie, najczęściej fotografowanym miejscu na wyspie oraz możliwość wizyty w plażowym barze znanym z filmu „Cocktail” z Tomem Cruisem.


14 dzień: PORT ANTONIO
Zwiedzanie Port Antonio, poprzedzające spływ rzeką Rio Grande na bambusowych tratwach. Płyniemy po dwie osoby na tratwie prowadzonej przez rasta flisaków przez las i bambusowe zarośla, na małych łódkach podpływają lokalni wieśniacy sprzedający zimne piwo Red Stripe i świeże owoce.
 
15 dzień: KINGSTON
Powrót do Kingston. Odwiedziny w Port Royal, dawnej stolicy piratów Karaibów zatopionej przez trzęsienie ziemi. Oglądamy pozostałe budynki, kościół z 300 letnimi nagrobkami angielskich oficerów i awanturników, domy w całości przewiezione z Londynu i starą twierdzę.
 
16 dzień: KINGSTON - HAWANA
Wizyta na położonym w portowej części stolicy targu dzieł sztuki, możliwość wspomożenia biednych artystów z getta poprzez zakup unikalnych rzeźb, obrazów, wyrobów rzemiosła, pamiątek czy tanich flaszek najmocniejszego na świecie (ponad 70 %) jamajskiego rumu. Transport na lotnisko i przelot do Hawany

17 dzień: HAWANA
Ostatnie zakupy. Dla miłośników sztuki wizyta w atelier renomowanych kubańskich artystów. Wieczorem wylot do Europy.

18 dzień POWRÓT DO POLSKI


Atrakcje dodatkowe

Dodatkowe atrakcje, koszty nieobowiązkowe czyli opcje dla chętnych

Są to atrakcje, wydarzenia, imprezy które będziemy organizować podczas całego pobytu. Są to propozycje, które każdy może sobie wybrać według własnego uznania.

Boat Tour
Zaczynamy na głównej plaży w Treasure Beach, gdzie wsiadamy do rybackich łodzi. Łodziami płyniemy przez Morze Karaibskie w towarzystwie delfinów (prawdopodobieństwo ich spotkania oceniam na 70%), po godzinie docieramy do Pelican Bar (bar na morzu, gdzie można się dostać wyłącznie łodzią). W Pelikan barze spędzamy zazwyczaj godzinę, ale to zależy od grupy, generalnie nigdzie nam się przecież nie spieszy. Można wypić piwo, ponurkować, zrelaksować się itp. Następnie ruszamy łodziami do Black River, gdzie wpływamy do rzeki o tej samej nazwie. Płynąc w górę rzeki podziwiamy dziką i nienaruszoną przez człowieka przyrodę, spektakularne trasy rzeczne z bujną roślinnością i niezliczoną ilością gatunków ptaków. Podglądamy także życie krokodyli. Po ok 1,5 godziny docieramy do prywatnej posiadłości na posiłek przygotowany przez Jamajczyków w tradycyjny sposób (potrawy gotowane na tradycyjnych paleniskach) Wracamy tą samą trasą, tym razem nie zatrzymując się w Pelikan Bar. Do Treasure Beach docieramy po południu.

St. Elizabeth Tour
Po śniadaniu, tym razem drogą lądową, ruszamy do YS Falls, parku
z przepięknym kompleksem wodospadów. Można popływać, popodziwiać, na miejscu jest także możliwość zjazdu dość długą trasą nad wodospadami na tyrolce, można zjeść i się napić. Po kilku godzinach delektowania się pięknem lokalnej przyrody ruszamy do Lover’s Leap. Po drodze przejeżdżamy przez Bamboo Avenue. Bamboo Avenue to żywy zabytek Jamajki, kilka mil drogi pod osłoną gęsto porastających pobocza bambusów. Bambusy te są spuścizną po erze niewolnictwa, gdzie niewolnicy pracujący na okolicznych plantacjach trzciny cukrowej posadzili bambusy w celu zacieniowania i tym samym ochłodzenia trasy którą się przemieszczali i transportowali towary. Lover’s Leap do którego dotrzemy po ok. godzinie jazdy, to z kolei restauracja na niezwykle wysokim urwisku dzielącym ląd od morza. Lover’s Leap to także miejsce z legendą, lub jak niektórzy twierdzą z prawdziwą historią
o samobójczym skoku nieszczęśliwie zakochanej pary niewolników. Opowieści tej wysłuchamy od lokalnego przewodnika. Widoki zapierają dech
w piersiach, a restauracja dostarcza równie mocnych doznań smakowych.

Negril
Negril to przede wszystkim 7-milowa biała piaszczysta plaża oraz popularne miejsce koncertów, imprez, zabaw i życia nocnego. Po zakwaterowaniu, odwiedzamy Rick’s Cafe – miejsce z przepięknym zachodem słońca, ludźmi skaczącymi z klifów do morza, pysznym jedzeniem, a przede wszystkim tradycyjną jamajską muzyką reggae. Po Rick’s Cafe udajemy się spać lub chętni na imprezę. Sugeruję imprezę, gdyż następny dzień to głównie odpoczynek na plaży. W Negril można skorzystać z wielu aktywności, jak jazda konna po plaży, pływanie katamaranem na zachód lub wschód słońca (są też wycieczki katamaranem tylko dla dorosłych – impreza), spacery, życie nocne, skutery wodne, przejażdżki łodzią czy na nartach wodnych. Negril to po prostu bardzo popularny kurort i jednocześnie komercyjne wydanie Jamajki.

Góry Błękitne + muzeum Boba Marleya w Kingston
Góry Błękitne to najwyższe góry na Jamajce. Odwiedzimy plantacje rzekomo jednaj z najlepszych kaw na świecie, poznamy farmerów, lokalną społeczność oraz historię związaną z niewolnictwem. Odbędziemy kilkugodzinny spacer na szczyt Blue Mountain Peak w towarzystwie lokalnego przewodnika podziwiając zapierające dech w piersiach widoki oraz piękno unikalnej przyrody. W górach spędzimy także nocleg. Całą wycieczkę zaczniemy od zwiedzania Muzeum Boba Marleya w Kingston.

Appltone Tour + zwiedzanie wioski Maroon
Appltone to najpopularniejszy Jamajski rum, a wycieczka obejmuje zwiedzanie fabryki rumu, degustację, historię produkcji także tą związaną
z niewolnictwem. Ze społecznością Maroon wiąże się ciekawa historia, gdzie to niewolnicy uciekli z niewoli hiszpańskiej i schowali się w górach. Stworzyli tam własne społeczeństwo które rządziło się swoim prawem, było samowystarczalne i broniło swojej wolności. Wielu bohaterów Jamajki wywodzi się właśnie z tej społeczności.
Nine Mile

Wioska w regionie Saint Ann. Miejsce urodzenia i dzieciństwa Boba Marleya, legendarnego muzyka, ikony i największego propagatora reggae. Tu także jest jego grób. Marley wierzył, że jego wiara zapewni mu wieczne życie. Zmarł w wieku zaledwie 36 lat na skutek przerzutów raka wywołanego niezaleczoną w porę raną palca stopy.

Little Ochie

Restauracja „z klimatem”, nad brzegiem morza, która serwuje najlepsze i najświeższe ryby na całych Karaibach.

Black River Great Morass

Rozległe bagna, na których najlepiej poruszać się łódką. W poszukiwaniu aligatorów i kolorowych ptaków.

REJS DO WODOSPADÓW DUNN`S RIVER
Ekscytujący rejs wzdłuż wybrzeża do wodospadów Dunn's River. Po dotarciu do celu można wspiąć się na sam szczyt wodospadów lub zostać na plaży. W drodze powrotnej będzie czas przeznaczony na snorkeling (nurkowanie z rurką i płetwami) w jednym z najbardziej ciekawych miejsc na rafie koralowej. W czasie rejsu serwowane są egzotyczne, orzeźwiające owocowo-rumowe drinki i doskonale gaszące pragnienie po kąpieli słynne jamajske piwo - Red Stripe.

SAFARI CZARNA RZEKA
Jadąc przez wzgórza na piękny, południowy brzeg wyspy turyści mogą podziwiać bujną, tropikalną roślinność i małe, spokojne wioski. W samym sercu największych na Karaibach bagien, gdzie 70-cio kilometrowa Czarna Rzeka spotyka się z morzem znajduj się miasto Black River. Stąd organizatorzy zabiorą grupę się na wycieczkę łodzią w górę rzeki (12 km), gdzie można ujrzeć niezliczone okazy egzotycznej fauny i flory w ich naturalnym środowisku - można tam nawet zaobserwować krokodyle żyjące na brzegach. Po typowym jamajskim obiedzie zaplanowane sa odwiedziny Wodospadów YS znajdujących się u stóp Gór Nassau. Kryształowo czysta, przejrzysta woda spada kaskadami z 30 metrów formując naturalne baseny i groty, w których każdy będzie mógł pływać czując się jak w rajskim ogrodzie.

WOKÓŁ OCHOS RIOS
Program obejmuje podróż przez tropikalny las paproci Fern Gully, następnie wizytę w ogrodach Coyaba, skąd można podziwiać przepiękny pejzaż całego Ocho Rios. Dodatkową atrakcją będzie wizyta w Centrum Duty Free, gdzie można dokonać bardzo korzystnych zakupów. I wreszcie jedna z największych atrakcji Jamajki - Wodospady Dunn's River. Wodospady są ułożone warstwami jak tort, więc z pomocą przewodnika nie będzie trudno wspiąć się na sam szczyt. Obowiązkowym  ekwipunkiem każdego turysty wybierającego się na tę wycieczkę powinien być kostiumu kąpielowego, ręcznika i sportowego obuwia. Nie można być na Jamajce i nie wspiąć się na szczyt wodospadów!

Koszt 12,5 tyś zł

Cena zawiera

- przelot Warszawa – Hawana - Warszawa

- przelot Hawana – Kingston – Hawana
- wiza kubańska,
- wiza jamajska,
- opieka polskiego pilota

- ubezpieczenie NW i KL,
- noclegi w kwaterach prywatnych i hotelach klasy turystycznej,
- przejazdy lokalnymi środkami transportu i wynajętymi busami,
- bilety wstępów do zwiedzanych obiektów i parków narodowych,
- opieka miejscowych przewodników w wybranych miejscach,
- opłaty lotniskowe

- wyżywienie
Cena nie zawiera
- dodatkowych atrakcji
- wydatków własnych
- napiwków dla tancerzy, przewodników, kierowców itd.

- alkoholu
Porady

Procedury opłat

Zaliczkę w kwocie 5000 zł należy wpłacić na 60 dni przed wyjazdem, reszta na 30 dni przed wyprawą, wszelkie zwroty pieniędzy w wypadku wycofania się z wyprawy są dokonywane do dnia wyjazdu po potrąceniu kosztów związanych z wyprawą ( bilety, ubezpieczenia, pozwolenia itd. )

Pieniądze Jamajka

Walutą narodową Jamajki jest Jamaican Dollar (JMD).
Na Jamajce niemal we wszystkich większych miasteczkach (spełniających role naszych miast powiatowych) znajdziemy parę banków i bankomatów wypłacających gotówkę w dolarach jamajskich. Nie będziemy mieli też problemu z wymianą przywiezionych pieniędzy na lokalną walutę (najłatwiej wymieniać dolary amerykańskie, kanadyjskie, funty brytyjskie i euro). Punkty wymiany znajdują się np. w większych marketach spożywczych, w punktach przesyłania pieniędzy takich jak Western Union czy Money Gram, punktach ichniejszego totolotka. Jamajskie dolary możemy tez nabyć na ulicy u cinkciarzy, pamiętając oczywiście o negocjacji kursu.
W wielu miejscach można płacić dolarami amerykańskimi lub EURO, ale znacznie taniej i wygodniej jest się posługiwać miejscową walutą a i reszta zostanie wydana w jamajskich dolarach po mniej korzystnym kursie (wg stanu na początek 2009, w punktach wymiany 1USD to ok. 86-87 JMD, w sklepach i barach dostaniemy 80 JMD).
Cena za rute taxi, przykładowo z Montego Bay do Savanna La Mar (ok 50km) to 200 JMD. Chcąc się dostać z Montego Bay do Negril przesiadamy sie w miejscowości Lucea, a cala podróż kosztuje nas ok. 300 JMD (ok 70 km) Charter Taxi to jeden z najdroższych sposobów podróżowania, tutaj przejazd z Montego Bay do Negril znajdziemy za ok. 50 USD.
Lot liniami Air Jamaica z Kingston do Montego Bay to ok. 8000 JMD.

PIENIĄDZE Kuba
Na Kubie istnieją dwa rodzaje waluty: CUC (dewizy dla turystów) 1 Euro = około 1,2 CUC i CUP moneda nacional (dla Kubańczyków). Pieniądze wymieniamy na miejscu, zdecydowanie najlepiej wymieniać Euro.
Oprócz gotówki zabrać też kartę kredytową, jednak nie banku amerykańskiego (np nie CITI BANK).
Karty kredytowe są akceptowane jedynie w dużych hotelach, restauracjach i wypożyczalniach samochodów. Można płacić używając karty VISA lub MasterCard. American Express nie są akceptowane. Czeki podróżne można realizować tylko w państwowych bankach i oficjalnych punktach wymiany, ale uwaga, Kuba nie honoruje czeków podróżnych wystawianych przez amerykańskie banki.
Na Jamajce najlepiej wymienić dolary.
Telefony
Lokalna karta SIM kosztuje ok 600 JMD (sieć Digicel). Telefonia komórkowa na Jamajce to dość nowa i zaawansowana technologia, a zasięg mają niemal wszędzie. Kartę można doładować za min. 140 JMD (karta za 100 JMD + podatek i jakaś tam oplata) Z takiego doładowania karty porozmawiamy ok 4 min. z Polską, lokalna rozmowa to koszt ok 0,10 JMD/min.
Działają też polskie telefony, ale koszty rozmowy są ogromne. Jeżeli ktoś często dzwoni do Kanady, USA lub Anglii można kupić tzw. International plan za 1000 JMD i rozmawiać z tymi krajami przez miesiąc bez dodatkowych opłat i praktycznie bez ograniczeń. Niestety ta taryfa nie obejmuje Polski.
Publicznych aparatów i budek telefonicznych nie ma. (tzn. budki są, ale bez telefonów lub z niewielkimi pozostałościami po nich) Najlepszy sposób dzwonienia podczas krótkich pobytów to kupno doładowania za np. 100JMD
Wtyczki elektryczne i napięcie
Napięcie w gniazdkach to 110 V, wtyczki takie jak w USA. W sklepach elektrycznych w większości miasteczek kupimy specjalne przejściówki. Czasami można je nabyć od ulicznych handlarzy. Bez problemu kupimy też ładowarki do popularnych u nas modeli telefonów komórkowych.
Wynajem samochodu
Wynajem samochodu to wydatek rzędu 3500 – 4000 JMD za dobę. Skuter lub mniejszy motor jest o ok 1000 JMD mniej.
Przy wynajmowaniu pojazdu na dłuższy okres możemy liczyć na zniżki. Samochód można wynająć w jednej z licznych agencji lub od Jamajczyków zajmujących się tym nieformalnie.
Potrzebne dokumenty

Paszport, wizy

KUBA
Turysta podróżujący na Kubę musi posiadać kartę turystyczną, którą można otrzymać w kubańskim konsulacie. Wiza ta jest ważna 30 dni od momentu  przyjazdu na Kubę. Istnieje możliwość przedłużenia wizy o 30 dni. Dokonać tego można  w Kubańskim Urzędzie Imigracji w Hawanie.
Koszt wizy turystycznej do 30 dni pobytu wynosi 22 EUR, płatna w walucie.

JAMAJKA 
Wizę kupujemy na lotnisku w Montego Bay lub Kingston.
Wiza kosztuje 20 USD i zazwyczaj otrzymamy ją na okres 1-3 miesięcy.
Polaków obowiązują wizy pobytowe. Turyści mają możliwość uzyskania wizy na granicy. płatna 20 USD, tylko w dolarach amerykańskich. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Wymaga się okazania biletu powrotnego. W przypadku turystów indywidualnych (bez wykupionego pakietu turystycznego) służby migracyjne mogą żądać okazania środków finansowych potrzebnych na deklarowany okres pobytu (gotówka lub karty kredytowe) oraz prosić o szczegółowy plan pobytu. W przypadku wiz w innym celu niż turystyczny (biznesowe, służbowe, długoterminowe), należy złożyć wniosek w placówce dyplomatycznej Jamajki.

CO BEZWZGLĘDNIE NALEŻY ZABRAĆ
aktualny paszport, tzn. ważny jeszcze minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu
kilka kserokopii paszportu (strona ze zdjęciem) + ksero wizy kubańskiej
2 zdjęcia paszportowe - mogą się przydać na wypadek utraty paszportu
BEZPIECZEŃSTWO
Odradzamy nęcące złodziei widoczne z daleka saszetki i wiszące na szyi kieszonki z dokumentami i pieniędzmi, które łatwo zerwać.
Prosimy nie zabierać drogich i wartościowych rzeczy np. biżuterii.
NOCLEGI
Hotele, pensjonaty
JEDZENIE    
Bary, restauracje, czesc posiłków przygotowujemy sami 
Czas
Minus 6 godzin.
Na Kubie i w Polsce przestawia się zegary na czas letni, ale nie tego samego dnia, więc pod koniec marca i pod koniec października różnice czasowe na chwilę ulegają zmianom. 
Klimat i ubiór
Na Jamajce panuje klimat tropikalny: temperatury wahają się między 27o i 32o C, nocami w górach jest dużo chłodniej.
Jamajczycy są pogodni i z pewnością nie pruderyjni, ale także na Jamajce nie jest dobrze widziane chodzenie w bikini czy kąpielówkach po ulicach ani przebywanie na plaży bez biustonosza.
Radzimy mieć się na baczności przed tropikalnym słońcem - nawet w pochmurne dni lepiej nie wychodzić bez nakrycia głowy!
Napiwki
Każdy pracujący w usługach cieszy się z niewielkiego nawet napiwku. W restauracjach obsługa oczekuje najczęściej 10% od wysokości rachunku - pozostawionych na stole, pokojówce w hotelu kładzie się na łóżko zwykle 30-40 JA$ dziennie.
Uwaga: w następujących hotelach pracownikom nie wolno przyjmować napiwków (w przeciwnym razie stracą posadę!!): Grand Lido Braco, Swept Away, Couples Negril, Beaches Negril, Beaches Inn, Negril Gardens oraz Grand Lido Sans Souci.
Narkotyki
Marihuana (ganja) jest uprawiana i sprzedawana na dużą skalę, ale także na Jamajce posiadanie, używanie i handel narkotykami jest zabroniony i bardzo surowo karany! 
Taxi
Dopuszczone urzędowo do ruchu taksówki i minibusy mają namalowane czerwone litery "PP". Inne pojazdy, które także kursują po wyspie, nie mają oficjalnego zezwolenia i ich pasażerowie nie są ubezpieczeni.
Ponieważ taksówkarze nie mają taksometrów, musicie Państwo cenę przejazdu ustalić koniecznie przed rozpoczęciem kursu.
Transport

Samolot, busy, jeepy, łodzie

Zdrowie i ubezpieczenie

Ubezpieczenie Voyager

Pogoda

Średnia roczna temperatura to nieco poniżej 30 st.C. Odczuwalna temperatura jest najniższa zimą, kiedy na Jamajce przypada okres suchy, najgoręcej natomiast jest w wilgotnym lecie.
Sezon turystyczny trwa tutaj cały rok. Najlepszy okres na wyjazd to szeroko rozumiana polska zima. Od późnej wiosny do wczesnej jesieni jest wilgotno i gorąco, jest to też ulubiona pora bardzo silnych tutaj huraganów.

Extra wydatki

Alkohol, pamiątki, wycieczki fakultatywne

Osobiste wyposażenie

Buty: jedna para wygodnych pełnych butów (np. typu adidasy lub podobne buty trekkingowe, ważne żeby podeszwa była gruba i antypoślizgowa), sandały, klapki pod prysznic. Lekkie koszulki z długim rękawem 2, 3 szt., koszulki z krótkim rękawem, bielizna, spodnie długie - 1 para, spodnie krótkie, ciepły polar i kurtka przeciwdeszczowa, igła nici, nóż, łyżeczka, kubek, okulary przeciwsłoneczne, czapka lub chusta, krem z filtrem, latarka, zapalniczka. Zabieramy koniecznie 2 plecaki. Duży plecak służy nam do transportu głównego bagażu. W małym nosimy nasze cenne rzeczy takie jak aparat czy kamera oraz potrzebne drobiazgi np.. kosmetyki, książkę itd. Mały stanowi bagaż podręczny. Podobnie będzie na miejscu - w czasie przejazdu autobusami, kiedy główny plecak oddajemy do bagażnika, a mały zabieramy ze sobą do środka. W trakcie realizacji programu, kiedy wychodzimy zwiedzać czy jedziemy na wycieczkę, zabieramy nasz mały plecak. Uwaga! Przy pakowaniu się należy pamiętać, że standardowy limit na bagaż główny wędrujący do luku bagażowego to 20 kg. W nim będą wszystkie Wasze rzeczy, wiec dobrze by było żeby nie był zbyt ciężki (zalecam 10 - 15 kg). Bagaż podręczny, ma limit wagowy do 5 kg.   
Nocować będziemy w hotelach, gdzie prawie zawsze powinna być ciepła woda, można też skorzystać z pralni.
Saszetka na pieniądze i dokumenty - warto wybrać taką do zawieszenia na szyi, zrobioną z przyjemnego w dotyku materiału (nosimy ją pod koszulą). 
Dodatkowy portfel - poza głównym miejscem, w którym przechowujemy pieniądze i dokumenty, warto mieć dodatkowy portfel na drobne pieniądze oraz nieważną kartę kredytową, którym się posługujemy na ulicy i którego utrata nie będzie dla nas w żaden sposób bolesna
Śpiwór (mały, letni) - pomimo tego, że wszystkie noce spędzamy w hotelach przydatny jest śpiwór (nie musi być ciepły, ważne żeby był mały). Wykorzystujemy go w autokarze w czasie nocnej jazdy - z uwagi na pracującą klimatyzację dobrze jest się przykryć