• Zwiedzanie

KONTYNENTY

 • Azja
 • Afryka
 • Ameryka Północna
 • Ameryka Południowa
 • Europa
 • Australia

Region: Ameryka Południowa, Peru, Andy

Obiekt:  Nazca, Titicaca, Machu Picchu

Termin: 2-15.11

Czas trwania: 14 dni

Grupa: 5 - 10 osób

 

Informacje

 

Ten południowoamerykański kraj to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi. Jego górzyste tereny stały się kolebką starożytnej, wysokorozwiniętej cywilizacji. Tajemnicza kraina Inków, słynie przede wszystkim z położonego pośród szczytów Machu Picchu, które do dziś rozbudza wyobraźnię naukowców i poszukiwaczy przygód. Peru to także Cuzco – dawna stolica Imperium Inkaskiego, malowniczy Kanion Colca, jezioro Titicaca czy zagadkowe rysunki na pustyni Nazca. Kraj ten kusi podróżników nie tylko pradawnymi ruinami ale także olśniewającym krajobrazem i bogatą indiańską kulturą i sztuką. Miłośnicy wspinaczki z pewnością odwiedzą peruwiańskie Andy. 

 

Peru to państwo leżące w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Graniczy ona z pięcioma państwami tj.: Ekwador, Brazylia, Kolumbia, Boliwia i Chile. Peru jest trzecim co do wielkości państwem Ameryki Południowej, powierzchnia kraju wynosi około 1 285 220 km2. Obszar Peru poprzez góry Andy zostało podzielone na trzy geograficzne regiony. Pierwszym z nich jest Costa (wybrzeże) będące wąskim pasem nizinnym, które często nawiedzane jest przez trzęsienia ziemi. Costa stanowi 12% powierzchni kraju, zamieszkiwana jest przez większą część ludności Peru. Na tych terenach panuje klimat suchy o rocznych opadach zaledwie 20-50mm. Drugi region stanowi Sierra (wyżyna), na którą składa się puna – śródgórska wyżyna oraz niższa i wyższa Kordyliera Zachodnia ze szczytami powyżej 6000 m n.p.m., gdzie znajduje się najwyższy szczyt Peru – Huascaran (6768 m n.p.m.). Ostatnim regionem geograficznym jest Selva (dżungla), która znajduje się we wschodniej części Peru. Szeroka przestrzeń objęta jest lasami deszczowymi, w których żyje ogromna liczba gatunków zwierząt i roślin. Selva charakteryzuje się obfitymi opadami i wysokimi temperaturami.

 

Zwiedzimy :
Nazca - tajemnicze linie na ziemi. 
Tititaca - jedno z najwyżej i najpiękniej położonych jezior na Ziemi.
Machu Piccu - zaginione miast Inków.

Linie Nazca to sieć linii wyryta w pustyni w I wieku naszej ery. Linie te tworze ogromne rysunki zwierząt i ptaków. Rysunki są na tyle ogromne, że nie sposób dostrzec ich z żadnego punktu na Ziemi, jedynie z samolotu. Jezioro Tititaca to najwyżej położone żeglowne jezioro świata, na wysokości 3810m. Na jeziorze istnieją zbudowane z trzciny wyspy, które zamieszkują Indianie Uru. Wybrali taki sposób życia aby odizolować się od zaborczego ludu Aymara. Wg. Legendy na jednej z wysp na jeziorze urodził się pierwszy Inka.

Machu Piccu, porośnięte dżunglą zaginione miasto Inków, odkryte po kilku wiekach zapomnienia. Było to prawdopodobnie miejsce kultu boga słońca i składania ofiar z kobiet. Sceneria Machu Piccu jest niesamowita, aby doń dotrzeć czeka nas 3-dniowy trekking przez dżunglę. 

Z pasma Kordyliery Czarnej wypływają źródła Amazonki: Huallaga, Ukajali i Maranon Wzdłuż wybrzeża ciągnie się wąski pas nizinny, który często nawiedzają trzęsienia ziemi. Jest to teren o klimacie suchym, miejscami o charakterze pustynnym i półpustynnym. Na wybrzeżu spotyka się charakterystyczną mgłę zwaną garua, której występowanie jest związane z Prądem Peruwiańskim.
Chociaż nizinę nadmorską przecina kilkadziesiąt rzek, tylko 10 z nich wpada do morza. Pozostałe są rzekami okresowymi lub giną w piaskach pustyni. Działalność rolnicza i gospodarcza w tym regionie koncentruje się wzdłuż rzek. Rolnictwo opiera się na sztucznej irygacji.  


Program

 

Dzień 1

Zbiórka przy stanowisku odpraw na 2 godz. przed wylotem samolotu w hali odlotów na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie. Wylot do Limy przez jeden z europejskich portów lotniczych. Transfer do hotelu w Limie, następnie zakwaterowanie, nocleg.

Dzień 2

Zwiedzanie Limy, Zobaczymy całe kolonialne centrum miasta z Plaza de Armas i stojącą przy nim Katedrą, w której znajduje się sarkofag hiszpańskiego konkwistadora - Francisco Pizarro. Ślady Polaków zobaczymy przy pomniku polskich inżynierów i w kolonialnym centrum, a także na Placu Głównym "Plaza de Armas". Obiad. Wycieczka do Muzeum Larco Herrera, którego budynek pochodzi z czasow kolonialnych i jest otoczony pięknymi ogrodami (zwycięzca konkursu na najpiękniejszy ogród w Peru w 2009). W Muzeum znajdziemy bogatą kolekcję wyrobów ze złota, ceramikę oraz przepiękne materiały z czasow preinkaskich. Największy zbiór stanowią wyroby garncarskie (ok. 35000 sztuk). Wyroby ceramiczne są bardzo bogatym źródłem informacji o różnych aspektach dawnych kultur. W przypadku kultur andyjskich jest to bardziej kluczowe z powodu zniszczenia kipus i tendencyjności kronikarzy hiszpańskich

Dzień 3

Po wczesnym śniadaniu przejazd autostradą Panamericana Poludniowa do Nazca. Po drodze postój w Rezerwacie Narodowym Paracas. Rejs na wyspy Ballestos (zwane Małym Galapagos), zamieszkane przez lwy morskie, pelikany, pingwiny Humbolta i różnorodne ptactwo. Kontynuujac nasz przejazd robimy krótki postój w malowniczej Oazie Huacachina oraz przy wieży widokowej „Mirador” na płaskowyżu Nazca, gdzie znajdują się tajemnicze linie i figury, które w calej okazałości można oglądac z lotu awionetką. Z „Mirador” można zaobserwować figurę ręki i drzewa. Dojazd do Nazca. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg. (Trasa ok. 400 km).

Dzień 4

Po śniadaniu, dla chętnych (za dodatkową opłatą ok. 120-150 USD) lot awionetką nad płaskowyżem Nazca, gdzie na dużej powierzchni zostały wyżłobione linie przedstawiające różnorodne figury i rysunki zwierząt. Do dziś ich pochodzenie jest tajemnicze , a teorii na ten temat przybywa coraz więcej. Z góry wyglądają jak tajemnicze obrazy, mające niemalże kosmiczną proweniencję. Następnie obiad i przejazd do Arequipy (lunch box na trasę), zwanej białym miastem - ze względu na kolor materiału skalnego, z którego stawia się budynki. Przyjazd nocą do Arequipy

Dzień 5

Po śniadaniu zwiedzanie Arequipy - spacer po starym mieście. W programie między innymi Plaza de Armas - uważany za jeden z najpiękniejszych placów w Peru, ozdobny jezuicki kościół La Compania (przepiękny złocony ołtarz w stylu barokowym), katedra (La Catedral), kolonialne rezydencje, klasztor św. Katarzyny (Monasterio de S. Catalina) ze wspaniałymi krużgankami i pięknym ogrodem. Dalej udamy się do Doliny Colca (lunch box na trasę). Przepiękna trasa z widokami na ośnieżone szczyty i wulkany, typowe wioski indianskie, pasące się stada lam i alpak, 
Uwaga! Podczas przejazdu pokonywać będziemy przełęcz na wysokości ponad 4.000 m n.p.m. - możliwość choroby wysokościowej na którą już są w sprzedaży lokalne tabletki „soroche pills”! Wieczorem przyjazd do Chivay. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg. Wieczorem możliwość skorzystania z kąpieli termalnych. (Trasa ok. 150 km).

Dzień 6

Wcześnie rano przejazd w dół Doliny Rio Colca do początku kanionu. Cała dolina wypełniona jest polami tarasowymi z systemem ziemnych kanałów wodnych zbudowanych w czasach pre-Inkaiskich. Początek Kanionu Colca o nazwie “Cruz del Condor". Tutaj podziwiać będziemy latające poniżej, wewnątrz kanionu ogromne Kondory. Przejazd do pobliskiej wioski Cabanaconde na kolacje i nocleg w hotelu. Uczestnicy wycieczki, którzy zdecydują się na zejście do Kanionu Colca odbiorą „lunch boxy” z hotelu i rozpoczną 3-godzinne zejście na dno Kanionu Colca do oazy Sangalle. Zakwaterowanie w bambusowych bungalowach ze spaniem na pryczach z materacami i pościelą. Do mycia woda ze strumienia, oświetlenie przy świecach i latarkach, ale kąpiel w basenach z termiczna wodą z wulkanu. Po odpoczynku, krótkie zejście do samej rzeki Colca, do miejsca, z którego 18 Maja 1981 roku Polscy kajakarze rozpoczęli swój historyczny dzisiaj spływ odkrywając Kanion Colca dla świata. Skromna kolacja z gorącą herbatą. Nocleg na dnie najgłębszego kanionu na świecie w hotelu pod milionem gwiazd Uwaga: Osoby, które nie zechcą zejść na dno kanionu pozostaną w hotelu w Cabanaconde pod opieka lokalnego przewodnika i udadzą się na pieszą wycieczkę na krawędź Kanionu Colca i zwiedza wioskę.

Dzień 7

Pobudka o 4:30 rano i po wypiciu kawy/herbaty rozpoczniemy wyjście z naszego obozu (2200 m n.p.m.) do Cabanaconde (3430 m n.p.m.). Po 4-godzinnym podejściu po stromej ścianie (do pomocy 1 muł na 3 uczestników) dotrzemy do naszego hotelu w Cabanaconde. Po odświeżeniu się i po śniadaniu rozpoczniemy przejazd Puno popołudniem nad jez Titicaca

Dzień 8

Pobudka przed wschodem słońca (dla chętnych) i obserwacja wsch. Słońca nad J. Titicaca. km). Po śniadaniu wyjazd autokarem do Copacabana (Boliwia). Krótkie zwiedzanie Głównego Placu i Sanktuarium Maryjnego. Zaokrętowanie na katamaran i rejs na Wyspy Słońca. Zwiedzanie ogrodów inkaskich oraz zabytkowej fantanny Inki . Następnie wizyta w prywatnym, ekskluzywnym Muzeum Etnograficznym INTI WATA. Punktem kulminacyjnym dnia będzie sesja z szamanem oraz rejs autentyczną łodzią z tatory (jak za czasów inkaskich). Obiad na katamaranie, następnie rejs powrotny do Copacabany i powrót autokarem do hotelu w Puno. (Trasa ok. 150 km).

Dzień 9

Po śniadaniu przejazd do Cusco (lunch box na trasę) i zwiedzanie stolicy Imperium Inków oraz pobliskich ruin. Spacer po zabytkowym centrum, gdzie na każdym kroku widać ślady inkaskich budowli. W programie między innymi: Coricancha - świątynia słońca, Plaza de Armas, katedra (jej ołtarz jest wykonany ze srebra) i w ktorej znajduje sie mauzoleum najwybitniejszego kronikarza - mestysa peruwiańskiego Inki Garcilaso de la Vega, kościół Jesus Maria oraz El Triunfo. Ponadto w pobliżu miasta obejrzymy zabytkowe inkaskie budowle: twierdzę Sacsayhuaman, Kenko, Puca-Pucara, Tambomachay. Powrót do hotelu i nocleg. (Trasa ok. 350

Dzień 10

Po wczesnym śniadaniu wyjazd autokarem do Ollantaytambo, a następnie pociągiem do Aguas Calientes, położonego u stóp Machu Picchu (tu nigdy nie dotarli hiszpańscy konkwistadorzy). Skalne miasto-sanktuarium Machu Picchu , zwane „zagubionym miastem Inkow” (Od lipca 2007 wpisane na listę SIEDMIU CUDÓW ŚWIATA) położone jest na szczycie góry, pod którą z mozołem wjeżdżają specjalne autobusy turystyczne. Podziwiać będziemy skalną Świątynię Trzech Okien, Słoneczne Obserwatorium i malownicze tarasy uprawne. Obiad lub kolacja w zaleznosci od godzin pociagu. Powrót pociągiem, a następnie autobusem do Cusco. Nocleg. (Trasa ok. 100 km).

Dzień 11

Po śniadaniu przejazd do Świętej Doliny Inków położonej wzdłuż wijącej się wśród gór rzeki Urubamby. Zwiedzimy kolonialne miasto Pisac, a następnie ruiny inkaskiej twierdzy Ollantaytambo. Podczas podróży można będzie spotkać Indian prowadzących stada lam i alpak. Po drodze obiad. Powrót przez miejscowość Chinchero, wizyta na Głównym Placu i w zabytkowym kościele kolonialnym z XVII w. Powrót do hotelu, nocleg. (Trasa ok. 100 km).

Dzień 12

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i transfer na lotnisko w Cusco. Przelot do Limy. Dalsze Zwiedzanie Limy kolonialnej (wpisana na listę UNESCO ze względu na wspaniałe zabytki z okresu baroku hiszpańskiego): w programie spacer po starówce , w centrum której znajduje się Plaza Mayor z katedrą, w której odwiedzimy miejsce pochowku konkwistadora Imperium Inków Franciszka Pizarro, następnie pałac arcybiskupi, ratusz miejski i pałac prezydencki. Zwiedzimy także Muzeum - klasztor św.Franciszka z imponującymi katakumbami .Przejazd na obiad . Po południu zwiedzanie Muzeum Larco Herrera z największymi zbiorami sztuki prekolumbijskiej, m.in. Sala Zlota, Tekstyliów i Ceramiki Erotycznej. Powrót do hotelu. Nocleg. (Trasa ok. 150 km).

Dzień 13

Po śniadaniu czas wolny na ostatnie zakupy, dla chętnych spacer nad Pacyfikiem. Obiad. Transfer na lotnisko. Lot powrotny do Polski przez jeden z europejskich portów lotniczych (dokładne godziny zbiórki poda na miejscu pilot wycieczki).

Dzień 14

Przylot do Warszawy na lotnisko im. F. Chopina.

Koszt : 11900 PLN

Obejmuje:
organizację wyprawy, przelot Warszawa - Lima - Warszawa, transfery lotnicze, przejazdy autokarami, przelot lokalnymi liniami, organizację trekkingu wokół Alpamayo, zezwolenia, namioty, osły - tragarze, noclegi w hostelach i hotelach turystycznych, w górach w namiotach, w górach wyżywienie przygotowane na kuchenkach, ubezpieczenie, koszt pociągu do Machu Piccu, koszt transportu i noclegu na Tititaca
Koszt nie obejmuje: Wizy (20$), Podatku wylotowego (20$), Przelotu nad Nazca (ok. 40$), biletów wstępu i innych kosztów zwiedzania i atrakcji, alkoholu, gazu, wyżywienia w miastach

 

Informacje praktyczne

 

 • Waluta – sol peruwiański
 • Wizy –. Obywatele krajów europejskich nie potrzebują wizy.
 • Czas – GMT minus 5 godzin
 • Język urzędowy – hiszpański
 • Stolica – Lima
 • Ubiór - niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w dużych skupiskach miejskich, zwłaszcza podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu.
 • Elektryczność – 220/240 V
 • Szczepienia –nie są obowiązkowe, ale dobrze jest się zaszczepić przeciw żółtej febrze, żółtaczce, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi i durowi brzusznemuProcedury opłat

Zaliczkę w kwocie 5000 zł należy wpłacić na 60 dni przed wyjazdem, reszta na 15 dni do wyjazdu, wszelkie zwroty pieniędzy w wypadku wycofania się z wyprawy są dokonywane do dnia wyjazdu po potrąceniu kosztów związanych z wyprawą ( bilety, ubezpieczenia, pozwolenia itd. )

Potrzebne dokumenty

Paszport ważny co najmniej 6 miesięcy, wiza

Transport

Samolot, bus, osły

Zakwaterowanie

Hotele, namioty w górach

Jedzenie

w górach przygotowujemy sami posiłki, w części hoteli śniadania będą wliczone w cenie noclegu

Załoga

1 przewodnik na 6-10 osób

Zdrowie i ubezpieczenie

Nie mogą uczestniczyć w wyjeździe osoby z chorobami uniemożliwiającymi pobyt na wysokości i w tropikach. Przed wyjazdem warto zaszczepić się przeciw żółtaczce A i B oraz tężcowi.

Pogoda

Wysoko w górach silnie operujące słońce

Osobiste wyposażenie

buty trekkingowe

skarpety ciepłe - 2 pary,

skarpety inne

spodnie polar 100,

spodnie (ortalion, goretex itp.),

spodnie typu safari z odpinanymi nogawkami,

sandały lub inne lekkie buty,

koszulki z krótkim rękawem

polar 200- 2 sztuki,

kurtka na wiatr i deszcz (najlepiej goretexowa),

rękawice polarowe,

rękawice chroniące przed wiatrem (np. łapawice gortexowe lub rękawice narciarskie),

czapka,

kapelusz lub czapka na słońce

kije teleskopowe

stuptuty

śpiwór

karimata,

folia NRC

przybory toaletowe

papier 2 rolki

plecak duży (najlepiej 70 l)

plecak mały (najlepiej 40 l)

czołówka,

termos 0,7 l

okulary przeciwsłoneczne

 

 

“Za dwadzieścia lat będziesz bardziej żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.”

                                                                                    MARK TWAIN