• Zwiedzanie

KONTYNENTY

  • Azja
  • Afryka
  • Ameryka Północna
  • Ameryka Południowa
  • Europa
  • Australia

Informacje     

Madagaskar to czwarta co do wielkości wyspa na świecie oddalona o 400 km od swojego macierzystego lądu- Afryki. Różnie nazywana przez kolejnych przyjezdnych- „czerwona wyspą” czy „ósmym kontynentem” kusi każdego turystę niezmierzonym bogactwem krajobrazu, fauny i flory.
Nazwa „czerwona wyspa” pochodzi po prostu od koloru większości gleb tutaj napotkanych. Parki narodowe zajmują 20% jej obszaru i możemy doliczyć się ich aż 14 na całej powierzchni wyspy.
Szacuje się że aż 80 procent gatunków roślin i zwierząt występujących na Madagaskarze, można spotkać tylko na tej wyspie.

Niesłychane bogactwo drzemie tutaj w każdym odrębnym rejonie tej wyspy- od typowych Azjatyckich rozległych pól ryżowych, przez lasy tropikalne aż po pustynie. Obszar ten zajmuje 587 041 km2
Naszym górskim celem na Madagaskarze będzie szczyt Pik Bobby- drugi co do wielkości szczyt Madagaskaru położony w górach Andringitra określanych często rajem dla trekkingów.
Szczyt jest technicznie bardzo prosty i cały trekking związany z jego z zdobyciem zajmie nam 3 dni. Trudności szlaku możemy porównać z trzydniowym chodzeniem po Tatarch zachodnich. 
Będziemy tu przemierzali góry rozkoszując się wspaniałym krajobrazem ogromnych skał i głazów o niesamowitych kolorach, kształtach i formacjach. 

Poza szczytem Pik Bobby odwiedzimy drugi Park uznawany czasem może nawet przed Andringitrą jako obszar najciekawszych szlaków trekkingowych. Tu w zasadzie przewyższeń z którymi spotkamy się zdobywając Pik Bobby jest niewiele. Natomiast dotarcie do groty Portugalczyków jest "wyprawą" na równi trudna co zrobycie szczytu Pik Bobby. Charakter tej trasy jest jednak odmienny- to raczej raj kanionów, dolin i wodospadów. 

Trzy tygodnie to absolutne minimum jakie poświęcimy na zwiedzenie tylko trzech punków naszym zdaniem najbardziej wartych odwiedzenia na tej wyspie.
Ogrom atrakcji tego kraju w zestawianiu z jakością dróg i możliwości transportu jakie oferuje niestety nie pozwala na wpisanie w plan wyjazdu kolejnych atrakcji.
Dlatego przygotowaliśmy kilka wartych zastanowienia propozycji przedłużenia wyjazdu.

 

Program

 

Spotykamy sięna Okęciu w Warszawie i lecimy do Paryża, skąd lecimy bezpośrednio do stolicy Madagaskaru- Antananarywy. Lot zajmie około 11 godzin.
Po wylądowaniu jedziemy do miejscowości Fianaransoa, drugiej co do wielkości miejscowości Madagaskaru- tu spędzimy wieczór i nastepnego dnia rano wyruszymy w kierunku górskiej przygody.
Kolejne 3 dni spędzimy pod znakiem trekingu w jednym z najpiękniejszych parków narodowych wyspy, pełnego pięknych ogromych formacji skalnych.
Park Narodowy d’ Andringitra to istny raj, zarówno dla wspinaczy jak i trekkingerów.
Zdobycie szczytu Pik Bobby jest stosunkowo łatwym zadaniem- dziennie pokonujemy około 5 h po nieeksponowanych, technicznie łatwych wzniesieniach.
Dzień ataku szczytowego będzie najbardziej wyczerpujący i może zając do 9 h marszu. Tego dnia jednak krajobraz będzie najbardziej się zmieniał- przejdziemy przez miejsce zwane krajobrazem księżycowym w całości wypełnionym skałami o różnych formacjach i nachyleniu.
Trzeciego dnia dochodzimy do campu w dolinie Tsaranoro, gdzie rozkoszujemy się zapierającym dech w piersi widokiem jednego z najpiękniejszych ścian wspinaczkowych świata- Tsaranoro. Te spektakularne, ogromne- 800 metrowe granitowe ściany wnoszące się jak piękna, uśpiona księżniczka (nazwa górujących tutaj skał w języku malagasy oznacza właśnie piękną księżniczkę) ponad czerwonoziemnymi wioskami, to jedyne w swoim rodzaju miejsce na świecie odkryte przez francuskich wspinaczy nie dalej niż 10 lat temu.

Zmęczona część grupy może wymoczyć nogi w pobliskim piscine lub po prostu zwrócić uwagę na miejscowe wioski i ich jakże przyjemnych mieszkańców.
Mieszkańcy tej wioski należą do rodu Betsileo- trzeciego największego rodu zamieszkującego wyspę. Ich otwartość,gościnność i zaskakująco bezinteresowna życzliwość wywoła uśmiech na twarzy największego ponuraka. Miejscowi tu trudnią się przede wszystkim uprawą ryżu, który na wiosnę doskonale komponuje się z żółtawo- pomarańczowymi skałami i czerwoną ziemią.
W drodze powrotnej odwiedzimy Anja Park, w którym oko w oko staniemy z wieloma stadami mieszkających tu lemurów.
W tym okresie Lemury mają młode więc widok małych przyssanych do brzuchów matek jest szczególnie urzekający.

Następnego dnia ruszamy na południe do najpopularniejszego parku wyspy- Isalo.

Park Narodowy Isalo obejmuje 81, 540 hektarów zerodowanego piaskowca z okresu Jury o tej samej nazwie.
To zdumiewające miejsce procesów erozyjnych z nieziemskim, czasem upiornym krajobrazem będącym domem dla endemicznych roślin, lemurów sifaka i miejscem świętego pochówku przodków. To terytorium wspaniałych dolin, wodospadów i kanionów.
Pierwszy dzień po przybyciu do Parku spędzimy na przejściu krótkich tras (około 9 km) do najbliższych kanionów, kaskad i wodospadów. 
Kolejne trzy dni to absolutne minimum na dojście i ekplorację Grotte de Portugais. Jest to na 30m głęboka, na 3 m wysoka grota znajdująca się w najtrudniej dostępnej części parku wypełniona wieloma zwierzętami.

Po trekkingowej części wyjazdu na południu wyspy udajemy się z powrotem na północ w centralną część wyspy skąd lecimy do najdalej wysuniętego na północ miasta o nazwie Anatisiranana, inaczej zwanego Diego Suarez. Północna część wyspy skupia w sobie wiele elementów, które charakteryzują różne- rozrzucone części tej rozległej wyspy.
Tu w spokoju i harmonii odpoczniemy po górskich wysiłkach- spędzimy czas miło odpoczywając na tutejszych plażach.
Po zwiedzaniu i noclegu przeniesiemy się do uroczego i nie zadeptanego przez tłumy archipelagu nosy hara, gdzie będziemy mieli okazję poobserwować tutejsze rafy koralowe.
Od niedawna archipelag został przyjęty w poczet Malagaskich parków Narodowych.
To wspaniale położone wyspy na Oceanie Indyjskich przy końcu kanału Mozambickiego przede wszystkim cieszą tym, że są bezludne i zaledwie garstka turystów dociera tu na małej łodzi.
Wspaniałe miejsce dla miłośników wspinania (około 100 obitych dróg o trudności od 3b do 8b) oraz miłośników podziwiania spokojnych mało odwiedzanych raf koralowych.
Piękne dziewicze plaże, pełne wspinania i nurkowania.

Tu dla wszystkich zainteresowanych możliwość wspinania po tutejszych krótkich drogach wspinaczkowych.
Nie wymagamy umiejętności ani przygotowania wspinaczkowego. Jest tu wiele dróg dla początkujących, jest również możliwość wypożyczenia butów i uprzęży.

Nasz pobyt na północy zamknie się w około 4 dniach , spędzimy je odwiedzając najbardziej magiczne miejsca tego rejonu. Dla chętnych możliwa wycieczka do parku l'Ankarana, gdzie odwiedzimy niesamowite groty wypełniona wieloma gatunkami nietoperzy oraz niesłychane formacje sklane o miejscowej nazwie- Tsingi (bardzo ostre)

Po 3 tygodniach wrócimy do stolicy czerwonej wyspy, gdzie pozwolimy sobie na zwiedzanie- pałacu królewskiego czy okolicznych wioski i jak zwykle zachwycających elementów przyrody.
Z Antanananarywy wracamy z powrotem do Paryża i tutaj z powrotem do Polski.

Koszt – 13 tys. zł.

W cenę wliczone jest:

transport lotniczy na Madagaskar, przejazdy busami kursowymi na miejscu, wszystkie przejazdy na miejscu do głównych atrakcji turystycznych, łódź na wyspy archipelagu Nosy Hara, 2 posiłki dziennie na dole i 3 posiłki dziennie w górach oraz na wyspach nosy hara, zakwaterowanie w hotelach klasy turystycznej; w górach, parku Isalo i na wyspach nosy hara noclegi w namiotach (tylko tam gdzie nie będzie hoteli- około 5 - 7 nocy); organizację trekkingu w parku Andringitra: wszystkie pozwolenia na szlakach, przewodnicy, tragarze; wizyta u lemurów w parku Anja, organizację zwiedzania parku Isalo ; ubezpieczenie przy uprawianiu wspinaczki i ubezpieczenie turystyczne, trzydniowy pobyt na wyspach nosy hara, przelot wewnętrzny na drugi koniec wyspy (w 1 stronę)

Porady

Procedury opłat

Zaliczkę w kwocie 6000 zł należy wpłacić na 60 dni przed wyjazdem, reszta na 15 dni do wyjazdu, wszelkie zwroty pieniędzy w wypadku wycofania się z wyprawy są dokonywane do dnia wyjazdu po potrąceniu kosztów związanych z wyprawą ( bilety, ubezpieczenia, pozwolenia itd. )

Potrzebne dokumenty

Paszport, wiza

Transport

Samolot, busy

Zakwaterowanie

Hotele, namioty

Jedzenie

pełne

Załoga

1 przewodnik na 5 osób

Zdrowie i ubezpieczenie

Uczestnicy objęci są pełnym ubezpieczeniem

Pogoda

Silnie operujące słońce, Na całej wyspie panuje klimat równikowy. Na wyżynach jest nieco chłodniej. Średnia temperatura w Antananarywie to około 15 stopni w lipcu i około 25  w lutym.

Extra wydatki

W cenę nie wliczone:

Alkohol, nadbagaż, ewentualny lot samolotem w jedną stronę na północ wyspy - 800 zł, wiza kupowana na granicy, bilety wstępów do zabytków, fakultatywne wycieczki - montagne d'ambre, baobab via

Osobiste wyposażenie

buty trekkingowe,

skarpety,

cienkie kalesony oddychające,

spodnie typu safari z odpinanymi nogawkami,

sandały lub inne lekkie buty,

koszulki z krótkim rękawem

polar 200,

kurtka na wiatr i deszcz

lekka kurtka może być soft shell,

czapka,

kapelusz lub czapka na słońce,

kije teleskopowe,

śpiwór,

folia NRC,

przybory toaletowe,

papier 2 rolki,

plecak duży/ średni,

plecak mały (najlepiej 40 l)

czołówka,

termos 0,7-1 l,

okulary przeciwsłoneczne

książeczkę szczepień z wpisaną febrą,

ksero paszportu