• Zwiedzanie

KONTYNENTY

  • Azja
  • Afryka
  • Ameryka Północna
  • Ameryka Południowa
  • Europa
  • Australia

Region: Azja, Japonia

Obiekt: Fuji

Termin: IV, V

Czas trwania: 14 dni

Grupa: do 10 osób

Informacje:

Japonia – państwo usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (wg Japończyków, ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33' a 20°25' stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Los Angeles i Waszyngton.

Archipelag składa się z czterech głównych wysp: Hokkaido, Honsiu, Shikoku i Kiusi (97% obszaru lądowego) oraz 6848 mniejszych wysp. Większość powierzchni jest pokryta górami. Najwyższym szczytem jest nieczynny wulkan Fuji (3776 m). Z tego powodu prawie połowa ludności zamieszkuje nadmorski pas nizin rozciągający się pomiędzy Tokio a Osaką i Nagoją.

Wulkan i jego masyw są celem licznych wycieczek turystycznych i pielgrzymek. Oficjalny sezon wspinaczkowy to lipiec i sierpień. Na sam szczyt prowadzą obecnie cztery szlaki turystyczne, przy których jest dziesięć odpłatnych schronisk turystycznych. Do wysokości 2400 m n.p.m. można dojechać drogą asfaltową, w lecie także autobusem  rejsowym.

Na szczycie działa obserwatorium meteorologiczne.

Wokół Fudżi, od strony północnej, leży pięć jezior pod wspólną nazwą Fuji Goko: Kawaguchi, Yamanaka, Sai, Motosu oraz Shoji. W pobliżu są też znane wodospady Shiraito, często odwiedzane przez turystów. Fudżi jest częścią Parku Narodowego Fudżi-Hakone-Izu.

Japonia jest położona na styku płyt tektonicznych, w obrębie „ognistego pierścienia Pacyfiku”. Stałym więc zagrożeniem są trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów i fale tsunami. Stąd wynikają różnice danych podających ilość wysp i odmienną wielkość powierzchni kraju. W sierpniu i wrześniu nad archipelag nadchodzą tajfuny powstające na zachodnim Pacyfiku.

Program:

1 dzień: Przelot Warszawa – Tokio

Spotkanie grupy na Międzynarodowym Lotnisku im. F. Chopina w Warszawie – hala wylotów,  przy informacji.

2 dzień: Tokio

Przylot do Tokio – Narita lub Haneda. Transfer to hotelu . Zakwaterowanie. Zwiedzanie parku otaczającego majestatyczny Pałac Cesarski. Następnie wjedziemy na średni taras widokowy wieży Tokio Tower (całkowita wys. 333 m), z którego roztacza się zachwycający widok na panoramę miasta. Udamy się także na przyjemny spacer po nabrzeżu Odaiba. Przejazd do najpopularniejszej wśród turystów ulicy handlowej Ginza. Nocleg.

3 dzień: Tokio

Zwiedzanie Tokio komunikacją miejską: wspaniała świątynia Meiji przy Parku Yoyogi, jedyna w swoim rodzaju, niezwykle charakterystyczna dzielnica Harajuku oraz spacer po bulwarze handlowym Omotesando. Udamy się na spacer po Shinjuku – słynnej dzielnicy rozrywki i czerwonych latarni. Przejazd do Asakusa Kannon – jednej z najstarszych świątyń w Tokio. Zwiedzanie zakończymy przejściem pasażem handlowym Nakamise. Powrót do hotelu. Nocleg. Opcjonalnie całodniowe zwiedzanie Nikko, zespołu świątyń.

4 dzień: Kamakura

Przejazd do Kamakury, dawnej siedziby szogunatu. Zwiedzimy zachwycającą świątynię Hasedera, w której znajduje się niezwykła, 9-metrowa drewniana statua bogini miłosierdzia „Hase Kannon”, oraz świątynię Kotokuin z Daibutsu (z 11-metrowym posągiem Buddy). Następnie udamy się na spacer handlową ulicą Komachi. Powrót do Tokio. Nocleg

5 dzień: Fuji

Autobusem dojeżdżamy do stacji Kawaguchi - Ko. Stąd dojście drogą na szczyt zajmuje jakieś 4 godziny, 3 godziny zejścia na dół oraz godzinę trzeba jeszcze poświęcić na obejście krateru na szczycie. Wejście na szczyt jest technicznie bardzo proste i możliwe dla każdego.

6 dzień: Jezioro Kawaguchi

Po wędrówce wymoczymy zmęczone stopy i odprężymy się w gorących mineralnych źródłach. Udamy się w okolice przepięknego Jeziora Kawaguchi, znad którego rozpościera się widok na Fudżi. Rejs po jeziorze. Zwiedzanie ogrodu botanicznego, możliwa gra w golfa na polu golfowym. Nocleg w hotelu.

7 dzień: Kanazawa – Shirakawa

Przejazd do Kanazawa, zwiedzanie miasta. Piesza wycieczka na lokalny, poranny bazar. Przejazd do Shirakawy, wpisanej na listę UNESCO. Jest to zespół tradycyjnych domów pochodzących z XVII i XIX w., z autentycznym wyposażeniem jakiego używano w przeszłości. Zwiedzanie należącego do zamożnej rodziny Wada, pokrytego słomą ryżową domu. Przejazd na nocleg do Kanazawy.

8 dzień: Takayama – Kanazawa

Przejazd do Takayamy (XVI w.). Wielu mieszkańców tego urokliwego miasteczka nadal praktykuje rodzinne tradycje związane z rzemieślnictwem lub produkcją narodowego napoju – sake. Zwiedzimy dom zarządcy Jinya i przespacerujemy urzekającą ulicą Kamisanomachi do muzeum tradycyjnych wozów festiwalowych i domu Kusakabe. Nocleg Kanazawa

9 dzień: Kanazawa – Hikone – Kioto

Zwiedzanie Kanazawy zaczniemy od fantastycznego ogrodu Kenrokuen (X–XII w.), uważanego za jeden z najpiękniejszych parków japońskich, zaprojektowanego na wzór chińskich ogrodów. Następnie wizyta w dzielnicy Nagamachi, w której znajdują się typowe domostwa samurajów, i wizyta w jednym z nich. Przejazd do Hikone, gdzie zwiedzimy jeden ze skarbów narodowych kultury i historii japońskiej – wspaniały zamek z okresu Edo, którego początki sięgają 1603 r. Przejazd do Kioto. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg.

10 dzień: Kioto

Zwiedzanie dawnej stolicy Japonii – Kioto, którego historyczna część została wpisana na listę UNESCO: majestatyczny zamek Nijo (XVII w.), Złoty Pawilon Kinkakuji (XIV w.) zbudowany jako rezydencja wypoczynkowa, przepiękne świątynie: Sanjusangendo, wybudowana dla uczczenia 1100 rocznicy założenia Kioto Heian (XIX w.) oraz Kiomizu. Wieczorem dla chętnych wycieczka metrem do słynnej dzielnicy gejsz – Gion oraz fakultatywnie udział w wyjątkowym spektaklu obrazującym m.in. sztukę układania kwiatów (ikebana) czy występy gejsz przy klasycznej muzyce japońskiej w tradycyjnym teatrze. Nocleg.

11 dzień: Kioto – Osaka – Nara – Fushimi – Kioto

Przejazd do Osaki i zwiedzanie zamku. Następnie wycieczka do NARY, pierwszej stolicy Japonii (historyczne budynki wpisane są na listę UNESCO). Zwiedzimy niesamowitą, szintoistyczną świątynię Kasuga Taisha. Na własne oczy zobaczymy unikalny kompleks świątyń rodziny cesarskiej z 743 roku – Todaiji, w którym znajduje się jedna z największych drewnianych  konstrukcji  świata. Oglądanie wykonanego z brązu, wysokiego na 16 metrów posągu Buddy z pewnością dostarczy zwiedzającym wielu emocji. Przejazd do Fushimi i wizyta w niezwykłej świątyni Fushimi Inari, znanej z tysięcy bram torii. Powrót do Kioto. Nocleg.

12 dzień: Kioto – Hiroszima – Miyajima

Przejazd pociągiem do Hiroszimy. Zakwaterowanie. Przepłynięcie promem na Miyajimę i spacer do tradycyjnego japońskiego hotelu – ryokanu. Zwiedzanie. Zobaczymy zbudowaną na palach, niezwykłą świątynię Itsukushima – prawdziwą wizytówkę Japonii wpisaną na listę UNESCO. Następnie udamy się w podróż do malowniczej, stojącej w wodzie bramy Tori, znanej jako jeden z najpiękniejszych widoków w Japonii. Tradycyjna kolacja. Nocleg Hiroshima

13 dzień: Hiroszima

Zwiedzanie miasta: wspaniały Park Pokoju oraz muzeum poświęcone pamięci ofiar wybuchu bomby atomowej, wpisane na listę UNESCO. Powrót pociągiem do Tokyo . Obejrzymy tradycyjne zawody sumo. Zakwaterowanie, nocleg.

14 dzień: Przelot Tokyo – Warszawa

Śniadanie. Transfer na lotnisko. Przelot do Warszawy.

Program nieznacznie może się zmienić w zależności od atrakcji spotykanych na miejscu.

Koszt - 12800 zł

w koszt wliczone jest:

organizacja wyprawy, przeloty samolotem, noclegi w schroniskach, kapsułach, hotelach, hostelach, przejazdy na miejscu - pociągi, autobusy, 2 posiłki dziennie, ubezpieczenie,

w koszt nie wliczone jest:

wstępy do zabytków, ewentualne wstępy do parków narodowych, wstępy do świątyni, alkohol, ewentualny nadbagaż, wstępy do źródeł, zwiedzania miast

Porady praktyczne:

Dokumenty podróży

Podczas spotkania na lotnisku pilot przekaże Państwu dokumenty podróży: wydruk biletu elektronicznego na przelot międzynarodowy oraz polisę ubezpieczeniową. Pilot wręczy Państwu również zawieszki na bagaże. Proszę pamiętać o zabraniu paszportu jak również jego kserokopii.

UWAGA: Po odprawie prosimy nie wyrzucać wydruku biletu elektronicznego. Może okazać się on niezbędny podczas powrotnego lotu do Polski.

Bagaż główny: Każdy pasażer może mieć jedną sztukę bagażu głównego. Waga bagażu

nadanego przez 1 osobę w trakcie odprawy biletowo-bagażowej nie może przekraczać

23 kg i sumy wymiarów (długość/szerokość/wysokość) 158 cm. Dla dwóch lub więcej osób posiadających jedną sztukę wspólnego bagażu, waga bagażu nie może przekroczyć również 23 kg i sumy wymiarów 158 cm.

Bagaż podręczny: 1 sztuka, nie przekraczająca wymiarami sześcianu o wymiarach 55cm / 40cm / 20cm i nie cięższą niż 8 kg, także płaszcz, parasol, niewielkich rozmiarów torebkę i niewielką ilość materiałów do czytania na pokładzie samolotu. Wszystkich pasażerów obowiązują przepisy dot. przewozu bagażu, np. zakaz przewozu przedmiotów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne.

Podczas pakowania przydatne okażą się duże plastikowe torby. Może się zdarzyć, że w trakcie podróży część ubrań zamoknie od deszczu czy wilgoci w powietrzu. W wilgotnym klimacie ubrania schną wiele dni i przełożenie ich do oddzielnych plastikowych toreb pozwoli oddzielić je od reszty suchych ubrań.

W bagażu podręcznym przyda się długopis, gdyż podczas podróży wypełnia się formularz wjazdowy.

•        ubrania: powinny być dostosowane do trasy i terminu (proszę sprawdzić tabelę klimatyczną). Radzimy zabierać lekkie, aktywnie oddychające, wygodne ubrania. Sweter lub inne ciepłe okrycie może się przydać podczas pobytu w klimatyzowanych pomieszczeniach, np. w pociągu, w hotelach czy restauracjach,

•        wygodne obuwie, które łatwo daje się zdjąć – zwłaszcza przy wchodzeniu do świątyń, ryokanów, niektórych restauracji i muzeów (przydadzą się skarpetki),

•        okrycie głowy dla ochrony przed słońcem, strój przeciwdeszczowy,

•        okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, balsam nawilżający,

•        przejściówkę do gniazdka elektrycznego,

•        karty pamięci do aparatu fotograficznego lub zapasowe filmy, baterie,

•        leki zażywane regularnie (leki zażywane codziennie lub co kilka dni należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego),

•        małą torbę lub plecak, gdyż w czasie przejazdu pociągami dziennymi bagaże

główne będą wysłane do następnej miejscowości dzień wcześniej. Należy zapakować się do bagażu podręcznego (zgodnie z programem).

Czego nie zabierać?

•        dużych ręczników kąpielowych – są dostępne w każdym pokoju,

•        grzałek elektrycznych do gotowania wody – pokoje hotelowe wyposażone są

w czajniki elektryczne lub można poprosić o wrzątek.

•        Doba hotelowa w Japonii, tak jak w większości państw na świecie, trwa, w zależności od hotelu od godziny 12:00 - 16:00 do godz. 11:00 - 12:00 dnia następnego. Istnieje prawdopodobieństwo, że po porannym przylocie do Japonii pokoje nie będą jeszcze dostępne; w takim przypadku najpierw realizowana będzie część zwiedzania. Po otrzymaniu przez pilota potwierdzenia z hotelu o możliwości wcześniejszego zakwaterowania, grupa pojedzie do hotelu.

•        Ryokan i shukubo mają standard zakwaterowania zbliżony do hoteli, ale w pokojach brak jest: telefonów czy suszarek do włosów oraz sejfów. Drzwi do pokojów w shukubo nie są zamykane na klucz – można tylko się zaryglować od wewnątrz, a ściany są cieńsze niż w murowanych budynkach. Na terenie obiektów jest zakaz chodzenia w butach – należy chodzić na boso, w skarpetkach lub w kapciach, które będą dostępne na miejscu.

•        W ryokanie i shukubo można skorzystać z tradycyjnej łaźni japońskiej – onsen (ręcznik będzie dostępny na miejscu). Łaźnie nie są koedukacyjne. Szczegóły dotyczące korzystania z łaźni przekaże pilot.

Klimat

Klimat Japonii jest bardzo zróżnicowany. Wyspy leżą w zasięgu 3 stref klimatycznych: od zwrotnikowej na południu, przez podzwrotnikową do umiarkowanie ciepłej na północy. Nakłada się na to klimat monsunowy. Najlepsze okresy do podróży to wiosna (kwiecień, maj) i jesień (wrzesień, październik). Latem różnice temperatur są nieco mniejsze i wynoszą od +35°C na południu, przez +17°C na północy i około +10°C w rejonach górskich. W czerwcu i lipcu trwa pora deszczowa. Wczesną jesienią zdarzają się tajfuny oraz częste ulewne deszcze przynoszone przez wiatry monsunowe.

Średnie temperatury podczas naszego wyjazdu to 22°C.

Różnica czasu w stosunku do czasu w Polsce

W okresie czasu letniego +7 godzin; w okresie zimowym +8 godzin. Na terenie całego kraju obowiązuje jedna strefa czasowa.

Przechowywanie pieniędzy

Najlepiej zabrać ze sobą zarówno gotówkę, jak i karty kredytowe. Nigdy jednak nie należy trzymać ich w jednym miejscu. Dobrze jest również gotówkę rozłożyć na cześci. Przyda się specjalna torebka zawieszana na szyi bądź pasek z kilkoma kieszeniami, gdzie można trzymać pieniądze. Bezwzględnie należy pilnować pieniędzy w takich sytuacjach jak przepakowywanie, zakupy czy wymiana waluty.

Posiłki na trasie

Podczas trasy będą Państwo mieli okazję spróbować różnych dań kuchni japońskiej. Śniadania są spożywane w hotelach i mają zazwyczaj formę bufetu, gdzie dostępna jest kuchnia japońska i europejska. Restauracje  na obiadokolacje dobieramy bardzo starannie, najczęściej są to lokalne restauracje poza hotelami. Do posiłków podawane są pałeczki, w niektórych restauracjach na dodatkowe życzenie również widelce i noże. W tradycyjnych japońskich restauracjach posiłki spożywa się siedząc na matach.

W ryokanie i shukubo  będą serwowane tradycyjne posiłki japońskie. Śniadania składają się z wodorostów, serka tofu, zupy miso czy surowej ryby.

Niektóre restauracje znajdują się w pobliżu hotelu, wówczas dojście do restauracji będzie pieszo. Może się również zdarzyć, że przejazd do restauracji będzie metrem.

Zakupy i wymiana waluty

Obowiązującą walutą w Japonii jest jen (JPY) 1 USD = 120 JPY; 1 EUR = 130 JPY; 1 PLN = 32 JPY (dane z dnia 18.03.2015). W obiegu są banknoty o nominałach: 1000, 2000, 5000, 10.000 JPY oraz monety o wartości: 1, 5, 10, 50, 100, 500 JPY.

Najlepiej zaopatrzyć się w banknoty o nominałach 20 i 50 USD, gdyż nie ma kłopotów z ich wymianą. Warto również zabrać ze sobą nowe banknoty dolarowe. Dotyczy to zwłaszcza banknotów 100 USD. Prosimy pamiętać, że starych banknotów (z małym portretem prezydenta) jak również banknotów 20, 50 i 100 USD z lat 1993 i 1996 kantory japońskie nie chcą wymieniać.

Wymiana waluty: Pieniądze można wymieniać w bankach, nielicznych kantorach wymiany walut, niektórych hotelach - okazując paszport. W większości japońskich banków można dokonać wymiany dolarów i euro na jeny. Bardzo często można spotkać kantor wymiany w punktach pocztowych (oferują one najkorzystniejsze kursy sprzedaży i są dłużej czynne niż banki). Obowiązuje okazanie paszportu. Wymieniając pieniądze, lepiej poproś o banknoty o nominałach 5000 jenów i 1000 jenów. W Japonii nie wolno płacić w sklepach czy restauracjach w walutach obcych. Przy wjeździe do Japonii warto mieć ze sobą niewielką kwotę w jenach na pierwsze potrzeby.

Karty płatnicze i bankomaty: Większość kart kredytowych jest akceptowana w Japonii, chociaż można mieć kłopoty z zapłatą kartami wydanymi w Polsce. Najlepiej posiadać karty kredytowe Visa lub MasterCard, w powszechnym użyciu są również karty Diners Club, American Express i JCB. Karty typu Visa Electron mogą stwarzać kłopoty w komunikacji z rodzimym bankiem. Japończycy posługują się własnymi kartami i w zasadzie takie bankomaty spotyka się na ulicy.

Porozumiewanie się

Językiem urzędowym jest język japoński. Przeciętny Japończyk spotkany na ulicy nie posługuje się językiem angielskim. Języka tego nie znają zazwyczaj również taksówkarze. Po angielsku, przynajmniej w podstawowym zakresie, mówi zazwyczaj obsługa hotelowa oraz sprzedawcy na większych bazarach, nastawionych na turystów z zagranicy. Język angielski jest również językiem, jakim posługują się lokalni przewodnicy.

Napięcie w sieci

W Japonii jest inne napięcie prądu niż w Europie: 100 V, prąd zmienny (50 Hz) w Tokio i w rejonie Oceanu Spokojnego, 60 Hz na zachodzie kraju. Większość nowoczesnych sprzętów działa przy niższym napięciu. Kontakty są inne niż w Polsce – podobne do kontaktów w USA. Jednakże wiele hoteli ma przynajmniej jedno gniazdko 220V. Proszę pamiętać o zabraniu przejściówki.

Telefony i Internet

W Japonii działają tylko czterozakresowe telefony komórkowe, gdyż działają one na innych częstotliwościach. Prosimy dowiadywać się u swoich operatorów o częstotliwości GSM oraz o stawki połączeń. Można również dzwonić do Polski z telefonów hotelowych. Połączenie kosztuje najczęściej około 10 PLN/min.

W większości hoteli jest możliwość korzystania z Internetu w pokoju, pod warunkiem posiadania własnego komputera, lub z sieci bezprzewodowej w lobby hotelu (zazwyczaj nieodpłatnie). Kafejki internetowe są rzadko spotykane.

Procedura opłat:
Zaliczkę w kwocie 5000 zł należy wpłacić na 90 dni przed wyjazdem, reszta na 45 dni przed wyjazdem

Potrzebne dokumenty:

Paszport , wiza, ubezpieczenie

Transport:

Samolot, pociągi, busy

Zakwaterowanie:

Noclegi w hotelach, , hostelach, schroniskach

Jedzenie:

Restauracje, bary, przygotowujemy czasami sami posiłki , na lotniskach jeśli jest przesiadka wyżywienie we własnym zakresie, posiłki w samolotach

Załoga:

Jeden przewodnik na 10 osób

Zdrowie i ubezpieczenie zdrowotne:

Uczestnicy objęci są pełnym ubezpieczeniem

Osobiste wyposażenie:

- buty trekkingowe

- skarpety

- cienkie kalesony oddychające

- spodnie typu safari z odpinanymi nogawkami lub spodnie trekkingowe 

- sandały lub inne lekkie buty

- koszulki z krótkim rękawem

- polar lub swetr

- kurtka na wiatr i deszcz

- czapka ciepła, kapelusz lub czapka na słońce, rękawiczki polarowe

- kije teleskopowe ( opcjonalnie )

- przybory toaletowe, recznik ( duże reczniki są w hotelach )

- plecak duży/ średni

- czołówka, kubek, scyzoryk ( opcjonalnie )

- okulary przeciwsłoneczne

- strój kąpielowy

- bielizna

- ksero paszportu

- ubezpieczenie, pieniadze

- apteczka 

- przejsciowka elektryczna, telefon, mp3, aparat fotograficzny